Цікаве

Дика вишня: корисні властивості, опис та застосування

Терпкий смак дикої вишні на губах і фіолетові плями на пальцях — спогади, які багато хто з нас зберіг з дитинства. Ці невеликі темні ягоди, що ростуть на високих деревах у лісах та на узліссях, не лише смачні, а й мають цілющі властивості, які люди використовують століттями.

Як виглядає дика вишня

Дика вишня (або черешня лісова) — це високе дерево, яке може вирости до 20-30 метрів. Кора молодих дерев гладка, червонувато-коричнева, з віком стає темнішою і тріскається.

Листя овальні, злегка загострені, з дрібними зубцями по краях. Навесні дерево вкривається білими квітами, які збираються в суцвіття-парасольки. Під час цвітіння дика вишня виглядає як наречена у білій сукні — пишна і урочиста.

Плоди маленькі, близько 1 см у діаметрі, чорні або темно-червоні. На смак вони кисло-солодкі з легкою гірчинкою та специфічним ароматом.

Де росте дика вишня

Цю рослину можна зустріти у лісах, лісосмугах та на узліссях. Вона любить світло, але може рости і в напівтіні. Дика вишня поширена майже по всій Україні, особливо в Карпатах та Лісостепу.

Cherries 1465801 640У мене на дачі росте дике вишневе дерево, яке з’явилося само — мабуть, птахи принесли насіння. Тепер воно дарує нам не лише ягоди, а й краси саду своїм весняним цвітінням.

Що містить дика вишня

Плоди дикої вишні — справжня скарбниця корисних речовин:

  • Вітаміни групи B, C, P, які зміцнюють судини
  • Мікроелементи: залізо, мідь, цинк, марганець
  • Органічні кислоти, які покращують травлення
  • Антоціани — природні антиоксиданти, які надають плодам темний колір
  • Пектини, що виводять токсини з організму

У кісточках міститься амігдалін — речовина, яка в малих дозах має лікувальні властивості, але у великих може бути токсичною. Тому вживати кісточки не варто.

Як дика вишня лікує

Ще наші бабусі знали про цілющі властивості дикої вишні:

  • Зміцнює імунітет — чай з плодів та листя допомагає при перших ознаках застуди. Моя бабуся завжди сушила вишневе листя і заварювала його взимку для профілактики.
  • Покращує кровотворення — завдяки високому вмісту заліза плоди дикої вишні корисні при анемії. Їх варто їсти тим, хто відчуває постійну втому і блідість.
  • Знижує тиск — відвар з плодоніжок має легкий сечогінний ефект і допомагає знизити артеріальний тиск.
  • Зменшує запалення — відвар кори має протизапальну дію і допомагає при проблемах з суглобами.

Плоди та відвари з дикої вишні допомагають при проблемах зі сном, нервовому напруженні та головних болях.

833Як використовувати дику вишню

У кулінарії:

  • Варення з дикої вишні виходить густішим і ароматнішим, ніж із садової. Ягоди краще не чистити від кісточок — так варення матиме особливий мигдальний присмак.
  • Компоти і морси з дикої вишні чудово втамовують спрагу і зміцнюють імунітет.
  • Настоянка на диких вишнях — смачний лікер, який має тонізуючі властивості.

У медицині:

  • Відвар сухих плодів п’ють при проблемах з травленням.
  • Настій з листя і плодоніжок використовують як сечогінний засіб.
  • Сироп від кашлю з дикої вишні — ефективний засіб при бронхіті.

Як збирати і зберігати

Збирайте ягоди у суху погоду, коли вони повністю дозріли. Стиглі плоди дикої вишні майже чорні і легко відриваються від плодоніжки.

Для сушіння розкладіть ягоди тонким шаром на папері або тканині. Сушіть у теплому місці без прямих сонячних променів. Сухі ягоди зберігайте в скляних банках або полотняних мішечках.

Листя збирайте навесні, коли вони ще молоді, а кору — ранньою весною, до початку сокоруху.

Дика вишня — це не лише смачні ягоди з дитинства, а й цінний природний лікар. Використовуйте її дари для зміцнення здоров’я, кулінарних експериментів і просто для задоволення. Збирайте і сушіть ягоди влітку, щоб взимку смакувати компотом і чаєм з цілющими властивостями.

Насолоджуйтесь дарами природи і будьте здорові!

Photo of Олена Ковальчук

Олена Ковальчук

Пишу про все, що надихає та змушує задуматися. Маю журналістську освіту та багато років досвіду у створенні пізнавальних матеріалів. Захоплююсь наукою, культурою та історіями успіху. Шукаю цікаве в усьому, аби ділитися знаннями, які допомагають відкривати нові горизонти, бачити красу світу та отримувати корисні поради для життя.

Related Articles

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button